W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka? Na rynku pojawiły się smoczki o różnych kształtach, kolorach, dla chłopców i dziewczynek, uspokajające, silikonowe, świecące w nocy. Każdy z tych smoczków należy do innej firmy promującej swój wyrób.

Ale dla dziecka jest to bez znaczenia, ponieważ każdy smoczek z czasem uzależnia, a dodatkowo przyzwyczaja się do kształtu i nie przyjmie żadnego innego. Smoczki wbrew opiniom są bardzo pomocne w uspakajaniu dziecka, które potrzebuje odruchu ssania, dając mu tym samym poczucie bezpieczeństwa. Wyciszają, pomagają w zasypianiu i kształtują odpowiedni zgryz do pewnego momentu. A jest to okres pomiędzy 15-18 miesiącem życia.

Ten moment wymaga od rodziców wyczucia, gdyż gwałtowne odebranie smoczka przeradza się w ssanie kciuka, drażliwością, płaczem. Wprowadzajmy stopniowe odstawienie od smoczka otaczając dziecko przed snem przytulankami, spokojną muzyką, ulubionym misiem. Nie walczmy z nawykiem ssania, bo ono z czasem zaniknie w naturalny sposób. Rozmawiajmy z przekonaniem, by dziecko samo wyrzuciło smoczek, co bardzo często staje się skutecznym działaniem.

Pokarzmy mu, że jest brudny, albo dziurawy. To działa wizualnie na jego świadomość. Odstawienie wymaga cierpliwości, łagodności w podejściu do dziecka, któremu odbiera się zabawkę, kochane zajęcie i coś z czego nie chce zrezygnować. Mamy tu do czynienia z mocnym akcentem obronnym. Nie ma jednoznacznego sposobu na odstawienie smoczka, ale zawsze warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu, by zebrać doświadczenia, które są pomocne.

maluszek bez smoczka

www.top-maluszek.pl

https://top-maluszek.pl/